صفحه نخست|عکس|مقاله|كتاب|فیلم|صدا|كل مطالب|داستان|دل نوشته|دانلود
دوشنبه ٢٤ مرداد ١٤٠١
آشنايي با تورات

 

 

آشنایی با عهد عتیق

عهد عتیق مجموعا ۳۹ کتاب است،  شامل: ۱۷ کتاب تاریخ و احکام ..، ۵ کتاب مواعظ، حکم و نیایش، ۱۷ کتاب نبوات،(تنبئات یا پیشگویی‌ها) . بر اساس فضای یهودی عهد عتیق، مجموعا ۲۴ کتاب است . از فرقه های مسیحیت ، فرّیسیان  به کل ۳۹ کتاب معتقدند ؛ اما صادوقیان ـ  که اکنون از بین رفته‌اند ـ به ۵ کتاب معتقدند. عهد عتیق ابتدا به عبری (که از سلسله زبان‌های سامی (سام بن نوح) است مانند زبان عربی) نگاشته شد و بعضاً کلدانی.

عهد عتیق امروزی، شامل ۳۹ کتاب (سفر ) می باشد. برای دسته بندی کلی عهد عتیق می توان این کتاب را به سه گروه اساسی تقسیم کرد : تورات (توره)، نبیئیم (کتب پیشگویی های انبیاء) و کتوبیم (نوشته‌ها یا صحیفه‌ها) .

 

تورات (اسفارخمسه) : تورات (توره) واژه عبری و به معنای آموزه و دستور است و در حقیقت همان پنج کتابی است که به موسی  علیه السلام نسبت داده شده است. تورات در حقیقت کتابچه تاریخ قوم بنی‌اسراییل[۱] است. این مجموعه، اسفار پنجگانه یا پنتاتوک نیز خوانده می‌شود. پنتاتوک واژه یونانی است به معنی کتب پنج‌گانه. این اسفار یا کتب عبارتند از سِِفر آفرینش (تکوین یا پیدایش)، سِِفر خروج، سِِفر لاویان، سِِفر اعداد و سِِفر تثنیه.

اسفار تورات :

سفر پیدایش(تکوین): بقایای اسطوره‌هایی است که آفرینش جهان، نخستین پیامبران، هجرت ابراهیم و پیدایش قوم بنی‌اسرائیل را شرح می‌دهد و با داستان یعقوب و یوسف به پایان می‌رسد.

سفر خروج: داستان موسی، پیامبری او و نجات بنی‌اسراییل از مصر[۲] را بیان می‌دارد.

سفر لاویان(احبار): سفر لاوی وظیفه کَهَنه (کاهنان) یهود را معین می‌کند که یکی از وظایف آنان حفظ قدس‌الاقداس است و برپایی انواع عیدها و … .

سفر اعداد(عدد): بیان تیره‌ها و آمار بنی‌اسراییل است از جمله نسل حضرت اسماعیل علیه السلام.

سفر تثنیه (تکرار): اهمیت خاصی دارد. این سفر بر اساس چینش خاصی حوادث تاریخی و احکام کتب قبلی را تکرار می‌کند. این سفر همراه است با جریان کشته شدن حضرت موسی علیه السلام.

کتوبیم(نوشته ها): این قسمت که ۱۷ کتاب دارد، ادامه تاریخ یهود و شرح عقاید و آداب و رسوم و اخلاق این قوم بعد از حضرت موسی می باشد. نام کتب آن بدین قرار است : یوشع ،  داوران ،  روت ،  صموئیل ،  صموئیل ۲،  پادشاهان ۱ ،  پادشاهان ۲،  تواریخ ایام ۱،  تواریخ ایام ۲،  عزرا ،  نحمیا ،  استر ،  ایوب ،  مزامیر (مزمور ، زبور )[۳]،  امثال سلیمان(علیه السلام ) جامعه وغزل غزل های سلیمان علیه السلام  .[۴]
نبوییم (کتب انبیا): برای معرفی این قسمت ابتدا مناسب است معنای نبوت را در فرهنگ یهودی بدانیم: در عبری نبی معانی متعددی دارد ، از جمله : پیامبر ، کسی که از طرف خدا خوانده شده ، تائید،  اعلام ،  توبیخ،  جذبه ای خاص داشتن ، خبر دادن از اخبار وامور دینی ،  پیشگویی و … . در کلام عبری زبان ها واژه نبی به معنای اعم، جادوگران مقدس ومنادیان طریقه اسرائیل و مردم دانشمند و صاحب امتیاز را هم شامل می شد ،  ولی به طور اخص به انبیای مفسر کلام الهی و منتقد رفتار های غیر دینی(ضد دینی) این قوم اطلاق می گردید . نبی در متون قدیمی تر از عهد عتیق،  بیشتر به معنای بر انگیختن ،  الهام گرفتن و انذار دادن آمده است . این کلمه بیش از ۳۰۰ بار در عهد عتیق آمده است . نبی به معنای سخن گو و باز گوینده سخن هم به کار رفته است .  در بعضی از اعصار به دلیل آمیخته شدن معنای نبی با جادو گری ، برخی از پیامبران (مانند عاموس) نمی خواستند آنها را نبی بنامند و می گفتند ما شبان وشبان زاده ایم. در اعتقادات تلمودی (از مهمترین کتب قوم یهود)، نبوت و پیش گویی کردن به معنای قدرت انسان در ابلاغ و تفسیر میل و اراده الهی به کار رفته است و سبب اصلی این قدرت روح القدس می باشد . با توجه این مقدمه منظور از نبوت در این بخش از عهد عتیق ، همان پیشگویی می باشد.

کتب پیشگویی های انبیا شامل ۱۷ کتاب می باشد : إشَعیا[۵] ،  ارمیا ،  مراثی ارمیا ،  حزقیال ،  دانیال ،  (انبیا عظیم) یوشع (هوشع)،  یوئیل ،  عاموس ،  عوبدیا ،  یونس ،  میکاه ،  ناحوم ،  حبقوق ،  صفنیا،  حَجَّی ،  زکریا و ملاکی (انبیا صغیر). برای فهم این کتاب ها که بیشتر به حالت رمز و کنایه آمده است باید اطلاعات تاریخی دقیقی از حوادث آن دوران داشته باشیم.

متن کامل این مقاله را از اینجا دانلود نمایید.

پی نوشت‌ها :


۱.  اسراییل نام دیگر حضرت یعقوب (ع) است.

 

۲. عید فصح: در حال حاضر یهود به مناسبت همین نجات که حادثه مهمی در تاریخ آنها به شمار می آید ، عید می گیرند و این عید فصح (پسح) نام دارد . به زبان فرانسوی به عید نجات بنی‌اسراییل از مصر(فصح) ، عید پاک می‌گویند . این عید مراسم ویژه‌ای دارد که ۷ هفته طول می‌کشد.خود عید فصح یک هفته بیشتر طول نمی کشد اما پس از آن عید هفته ها وجود دارد  که ۷ هفته است و به عید پنجاهه وصل می شود . روز پنجاهم این عید پنطیکات نام دارد که روز نتیجه‌گیری است،و به انگلیسی Easter گفته می شود. (یهودیت اساساً آیین عمل است نه جهان‌شناسی. لذا شریعت در آن نقش بسیار برجسته‌ای دارد.) .

[۳] مزامیر همان زبور داود است که خیلی دست نخورده و تحریف زیادی نداشته است. سرودهایی که امروزه در کلیسا خوانده می‌شود از همین سفر است. نسخه خطی آن که تحت نظر امام رضا  علیه السلام به عربی ترجمه شده، اخیراً یافت شده و خیلی زیبا و خواندنی ست.

[۴] اسفار مربوط به حضرت سلیمان  علیه السلام آکنده از انحراف است.

[۵] ایشان از پیامبرانی است که وعده ظهور حضرت حجت در قرآن به کتاب ایشان ارجاع داده شده است. ما اشتباهاً ایشان را أشعیا می‌خوانیم. 

مطالب مشابه

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
نظر شما در مورد وب سایت چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف
بد

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2955
 بازدید امروز : 614
 کل بازدید : 5259879
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/0938

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت  الله  است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

((طراحی قالب سایت : تیم طراحی سبلان نیوز ))